Rádio Svobodná Evropa

PhDr. Prokop TOMEK, Ph.D.

Rozhlas je v normálních dobách prostým prostředkem komunikace. V dobách vypjatých, jako byla nacistická okupace nebo komunistická totalita se ale z rozhlasu stalo něco mnohem důležitějšího.

Studená válka byla jedinečná jako nesmiřitelný konflikt vedený moderními nekonvenčními prostředky. S odstupem několika desetiletí můžeme konstatovat, že nejviditelnější nástroj ve studené válce nepředstavovaly armády a zbraně ale především slovo, myšlenka, informace, propaganda, diplomatické kroky nebo zpravodajské operace.

K významným činům, jejichž výsledky byly patrné v Československu patřilo každodenní vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa (Radio Free Europe – RFE).

Pro jedny byla Svobodná Evropa symbolem svobody, pro druhé zosobněním nepřítele. A bylo vlastně nepodstatné, zda obsah vysílání RFE každý jedinec konkrétně znal.

Přednáška přiblíží okolnosti vzniku a základní rysy vývoje československé redakce Rádia Svobodná Evropa. Kromě organizace této instituce se zaměří na recepci vysílání v Československu, na reakce režimu i obyvatelstva. Cílem je pokusit se alespoň zčásti odpovědět na nelehkou otázku, jaký byl význam RFE pro české dějiny a co zde po RFE zůstalo.

Zazní i ukázky autentických nahrávek vysílání RFE a hlasů spolupracovníků RFE z Československa.